İstanbul’un Hangi Taşı Altın?

Öyle bir yer ki İstanbul; bir ucunda ışığın, sesin, gürültünün, patırtının başkenti; bir ucuyla sessizliğin, dinginliğin, huzurun baş şehri. Bir yanıyla müziği, tiyatroyu, sinemayı, kültürü, sanatı besliyor; diğer yanında yeşiliyle, mavisiyle, deniziyle, ağacıyla kuşu, böceği, doğayı tıka basa doyuruyor. Dolayısıyla, İstanbul’un her yanı ayrı güzel, her köşesi ayrı değerli ve bu güzellikle beraber değeri de her geçen gün katlanıyor.

İstanbul, güzelliğiyle en başta gayrimenkul sektörünün gönlünü fethediyor. Peki, hangi semtler bu gönül fethinden payına düşeni alıyor?

Altın, denize yakın…

Haber7.com’un haberine göre; TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, 3. havalimanı, 3. köprü, yeni şehir projeleri, kentsel dönüşüm alanlarıyla öne çıkan yeni cazibe merkezleri var ve yapılan yatırımlarla mevcut yerleşim yoğunluğu kuzeye kayıyor.

Boztunç; Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Ümraniye Sancaktepe, Tuzla ve Pendik’in yeni yatırımlara açık bölgeler olduğunu ve yeni projelerin tam anlamıyla hayata geçmesiyle birlikte bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının tavan yapacağını belirtiyor. Görünüşe göre; altını, denize kıyısı olan bölgelerin taşında aramalı…

Eklemek gerekir ki; Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu gibi projeler de İstanbul’un merkezini, halihazırda merkez sayılan bölgelerden uzak noktalara yatırımcısıyla beraber çekiyor.

Kolay ulaşılabilirse, zor ulaşılır… Boztunç’a göre, üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yakınlarında yer alan bölgelerin ulaşımlarının çok daha kolaylaşacak olmasıyla, bu bölgeler daha da değerlenecek. Bu da demek oluyor ki, bu bölgelerdeki emlak fiyatları artacak, kısa sürede de el yakacak… Halihazırda, burada yer alan gayrimenkullerin metrekare fiyatlarında, projeler açıklanmadan önceki rakamlara göre, neredeyse iki katı oranında artış yaşanıyor.

Ulaşım, semtlerin ve şehirlerin gelişimini gösteren ve bu gelişime hem sebep, hem sonuç olan önemli bir etken… İstanbul’daki ulaşım ağının ve sisteminin de gelişmesiyle bazı semtler daha değerli hale geliyor. Semtler kolay ulaşılır oldukça, maddi açıdan daha az ulaşılır hale geliyorlar dersek, haksız sayılmayız.

Sözün özü, ‘’İstanbul’un hangi taşı altın?’’ sorusuna İstanbul; üç yeri, beş semtiyle değil; her köşesiyle cevap vermeye dünden hazır.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *